Ownice

 

Niewielka wieś sołecka leżąca nad rzeka Lenką, w województwie Lubuskim, na terenie gminy Słońsk. Leży trochę na uboczu, ok. 3 km od drogi krajowej nr 22 z którą połaczona jest dwiema drogami lokalnymi: gruntową do Lemierzyc i asfaltową do skrzyżowania za Lemierzycami, w stronę Słońska.

Do 1945 roku leżała na terenie Niemiec i miała nazwę Ognitz. Po II Wojnie światowej została zasiedlona przez polskich przesiedleńców przeniesionych z terenów należących obecnie do Ukrainy.

Wieś otoczona jest polami uprawnymi, łąkami i lasami w których jest pełno grzybów i zwierzyny leśnej. Niedaleko znajduje się małe jezioro w którym można się kąpać w upalne letnie dni. Ok 2 km od Ownic jest większe jezioro Radachowskie. W centrum wsi jest zabytkowy dziewiętnastowieczny kościół z wysoką strzelistą wieżą, zbudowany w stylu neogotyckim z czerwonej cegły. Niedaleko kościoła stoi budynek w którym przed laty mieściła się szkoła. Obecnie budynek jest ładnie wyremontowany i zaadoptowany na firmowe biuro. Dawne boisko szkolne zamienione jest na plac zabaw dla dzieci. Obok mostu przez Lenkę znajduje się wodospad i pozostałości po dawnym młynie wodnym. Do dziś zachowało się sporo budynków mieszkalnych i gospodarczych zbudowanych przed II Wojną Światową.